Beyaz Hardal Tohumu

Bitki:

 • beyaz hardal (ak hardal, deve tüyü hardal, turpotu)
  alm weisser Senf
  ing white mustard
  lat Sinapis alba L. (Brassica alba)

Drog:

 • beyaz hardal tohumu: ağustos-eylül aylarında toplanarak kurutulmuş olgun tohumları, bunlardan hazırlanan etkili dozda preparatlar (E Komisyonu).
  alm weisse Senfsamen
  ing white mustard seed
  lat Sinapis albae semen

Sınıfı:

 • turpgiller/brassicaceae

Endikasyonları (=kullanıldığı yerler):

 • Artrozlar (dejeneratif-romatizmal eklem hastalığı) kompres (E Komisyonu*)
 • Bademcik iltihabı (tonsillit) ayak banyosu (E Komisyonu*)
 • Kas ağrısı ve yumuşak doku romatizması kompres (E Komisyonu*)
 • Nevraljiler (sinir ağrıları) kompres
 • Soğuk algınlığı kompres, ayak banyosu (E Komisyonu*)

* E Komisyonu (Kommission E: Almanya Sağlık Bakanlığının bitkisel preparatların hazırlanması ve ruhsatlandırılmasından sorumlu komisyonu) bu drogla ilgili monografisinde klinik çalışmalara dayanarak bu endikasyona yer vermiştir.

20-50 cm boyunda, sarı çiçekli, parçalı yapraklı, genellikle tüylü, bir yıllık otsu bitki. Haziran-ekim ayları arasında çiçek açar. Tohumlar 1.5-2 mm çapında (siyah hardal tohumundan daha büyük), kırmızı-sarı renkli (beyaz değil), üzeri balmumu görünüşünde olan tanelerdir. Ağızda çiğnendiği zaman hafif batıcı bir tad hissedilir, fakat yakıcı değildir.

Batı Anadolu’da nadiren yabani olarak rastlanmaktadır. Sofra hardalı yapımında kullanılmaktadır. Genç bitki Ege bölgesinde “turpotu” ismi altında sebze olarak da kullanılmaktadır.
Hardal tohumu Türk Kodeksinde kayıtlıdır. İstanbul piyasasında bulunmaktadır.

Benzer türler:

 • Sinapis arvensis L. (yabani hardal, tarla hardalı): meyva tepesinin konik olmasıyla S. alba’dan ayrılır. 20-60 cm boylarında, nisan-haziran ayları arasında 4 taç yapraklı beyaz çiçekler açan, bir yıllık otsu bitki. Türkiye’de yaygın olarak, 0-1800 m yüksekliklerdeki çayırlarda ve yol kenarlarında, kayalık taşlı kurak yamaçlarda yetişir. Tohumları beyaz hardal tohumundan daha zayıf etkilidir.
 • Brassica nigra L. KOCH = Sinapis nigra L. (eşek hardalı, kara hardal, siyah hardal): 100-150 cm boyunda, sarı çiçekli, bir yıllık otsu bitki. Drog 0.5-1 mm çapında, küre biçiminde, esmer kırmızıdan siyahımsı griye kadar değişen renkli tanelerdir. Bütün halde kokusuzdur, ezilince özel hardal kokusu meydana çıkar. Tadı önce yavandır, sonra keskin bir lezzet alır. Sofra hardalının bileşimine girer. Tedavide beyaz hardal gibi kullanılır. Türkiye’de yetiştirilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir